Dnes je 27. červenec 2021, svátek má Věroslav
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně BETLÉMSKÁ HVĚZDA I HODINA SIRAEL: Saturn se blíží k Jupiteru! Vytvořit článek
BETLÉMSKÁ HVĚZDA I HODINA SIRAEL: Saturn se blíží k Jupiteru!
- 19. 12. 2020    516    0 Líbil se vám tento článek? 0

Letos o Vánocích budeme obzvlášť pozorně sledovat televizní pohádku Císařův pekař a pekařův císař. Vychutnáme si zejména filmové hlášky o konjunkci Saturnu s Jupiterem. Ta se totiž blíží a astronomové dostali ve čtvrtek 17. prosince malý předkrm… 

Díky vánočním reprízám známe pohádku skoro nazpaměť. Třeba scénu, jak astronom Tycho Brahe vysvětluje císaři Rudolfovi pohyb nebeských těles pomocí sklenic vína, z nichž jedno je otrávené. „Všechno tu koluje, rotuje, blíží se k sobě a zase se vzdaluje. A mezi tím vším v určených drahách koluje Saturn a Jupiter,“ vysvětluje nám Tycho Brahe o Vánocích.

Poprvé po 800 letech

O letošních Vánocích se Saturn s Jupiterem na svých určených drahách přiblíží nejvíc za posledních 800 let. A jak už víme z této pohádky, pokud je Saturn v konjunkci s Jupiterem, nadchází příhodná hodina ke zrození éterické bytosti Sirael.

Ke konjunkci obou vesmírných těles dojde 21. prosince, tedy v čase zimního slunovratu. Přesně v okamžiku, kdy nadchází nejdelší noc roku a moc magických sil vrcholí.

Obě planety se téměř dotknou na rozhraní dne a noci. Za soumraku kolem 17 hodin. Pokud nám to počasí dovolí a obloha zůstane jasná, čeká nás úžasná nebeská podívaná. Podobnou lidstvo naposledy prožilo v roce 1623. Což bylo asi deset let po vynálezu dalekohledu.

Můžeme znovu vidět betlémskou hvězdu

Poprvé od 17. století se nám Saturn s Jupiterem na obloze spojí do jediné jasné hvězdy! Podle mnoha odborníků právě toto byl úkaz nazývaný Betlémská hvězda, za kterým putovali tři mudrcové, a který je dovedl do rodiště Ježíše.

Obří plynné planety Saturn a Jupiter se ale k sobě přibližují už dnes. Nabízí úžasné zážitky na jihozápadním obzoru. Například ve čtvrtek 17.12. se nad obzorem potkaly se srpkem dorůstajícího měsíce.

Rok na Jupiteru, neboli jeden oběh planety kolem Slunce, trvá 12 pozemských let. Saturn je od slunce ještě dál, takže jeho rok trvá 30 let. Na obloze se k sobě tyto planety přiblíží jednou za dvacet let, ale samozřejmě jen z perspektivy pozemšťanů. Přiblížení je celkem běžné, zato konjunkce je tak mimořádná událost, že umožní magistru Kellymu spojit se s nejvyšší mocností a vyčarovat umělou ženu.

Pokud si pořídíte dalekohled a budete mít štěstí na jasnou oblohu, zahlédnete v zorném poli nejen Jupiter se Saturnem současně, ale dokonce i čtyři největší Jupiterovy měsíce a snad i Saturnův měsíc Titan.

U vánoční pohádky o císařovu pekaři určitě bude na co vzpomínat. Zdroj Deník. Foto Petr Studnička


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Město Krnov opakovaně zveřejnilo nabídku pronájmu bytu číslo 7 na Hlavním náměstí 21. Byt je dispozičně řešený jako 2+0, jeho veli...
V zahradě Kina Mír 70 Krnov se o letních prázdninách odehrává letní kino. Vstupenky jsou k zakoupení přímo v den promítání filmu n...
Holá místa tzv. holiny po kůrovcové těžbě prochází obnovou. Největší objem těžby dřeva po vypuknutí kůrovcové kalamity byl zazname...
Reklama   •   Koupit reklamu