Dnes je 17. červen 2021, svátek má Adolf
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod KLUB KOFOLA V PROBLÉMECH! Martin pomáhá v nemocnici a čeká na světlo na konci tunelu. Vytvořit článek
KLUB KOFOLA V PROBLÉMECH! Martin pomáhá v nemocnici a čeká na světlo na konci tunelu.
Petr Strnadel (redakce) - 09. 12. 2020    3286    0 Byl článek užitečný? 0

KRNOV Vleklá Covid pandemie a nepříliš logické a vydařené kroky vlády zatřásly snad každým ekonomickým sektorem v zemi. Tím nejvíce zasaženým je nezávislá kultura, kterou v Krnově představuje zejména Kofola Music Club. Tváří klubu je Martin Hradečný, kterého jsme požádali o rozhovor.

ZRUŠENO DEVADESÁT AKCÍ

Martine, kolik koncertů se za celou dobu strašení coronavirem zrušilo? Které to byly?

Tak nejsou to jen koncerty, jsou to i různé festivaly, divadlo, přednášky, večírky, slavnosti, ozvučení různých kulturních akcí ap. Ta práce je tak různorodá, že mnozí vnímají jen tu samotnou akci, ale to co je vše kolem toho potřeba zařídit už nevidí.

Celkem to je letos 90 akcí, buď zrušených, nebo už několikrát přeložených. Mělo na nich hrát přibližně asi 150 kapel. Z toho bylo i několik koncertů i vyprodaných /Pokáč, Mirai, Tři sestry/ Snažíme se neustále hledat náhradní termíny.

Mimo pravidelných kapel české scény mne především mrzí zrušený nejlepší imitátor Johna Lennona z Argentiny a taktéž Phil Bates band & ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA  DE/ UK.

POVEDL SE JEN NOHAVICA A PÁR AKCÍ

Co se letos povedlo, se dá spočítat snad na prstech jedné ruky. Několik málo akcí na začátku roku včetně koncertu Neil ZAZA BAND USA/IT, v létě pak Benátská noc v Chomýži, Monster Meeting Traktor, Dymytry, Černá a The Pant v zahradě  SVČ ve spolupráci s  ZL Production s.r.o.  Po částečném uvolnění proběhlo pár akcí s poloviční účastí.

Vyprodaný koncert Jarka Nohavici jsme pak díky velmi zběsilým a nelogickým opatřením byli nuceni rozdělit během tří dnů na polovinu k sezení. Jinými slovy o zábavu jsme měli postaráno, řešili jsme téměř husarské kousky, se kterými jsme se do té doby v praxi nikdy nesetkali.

Rozhodnutí hygieny nebo státu přes všechna ujištění, že už se to nikdy nestane, přicházela jako blesk ze dne na den.

Které koncerty musely být odloženy? Na kdy?

Je to individuální. Některé koncerty kapely ruší úplně, a ty další se zatím už několikrát překládají. Je třeba sledovat stránky klubu www.kofolamusicclub.cz a ikrnov.cz. Info je také i v Turistickém a informačním centru, popř. i FB .

VSTUPNÉ BUDEME VRACET!

Vstupné za zrušené koncerty se bude vracet do 18. prosince. Bylo to komplikované. TIC bylo dle nařízení také zavřené. Ve čtvrtek by se po rozvolnění mělo otevřít. Proto bych chtěl apelovat na všechny, kdo vstupenky na zrušené koncerty ještě nevrátili, ať tak učiní do 18. prosince 2020.

Dají se vůbec vyčíslit celkové ztráty?

Jsme za rok asi na čtvrtině obvyklých příjmů. Podporu Covid nájemné jsme řešili zdlouhavě a komplikovaně a nakonec jsme na jedno čtvrtletí uspěli.

Řešíme s městem zohlednění nájmu po dobu, kdy nám je znemožněno pracovat a požádali jsme si o podporu covid kultura 2 a dodnes nemáme odpověď.  

Na covid kultura 1 nedosáhl téměř nikdo, kdo po státu dosud nic nechtěl. Komické je, že podpora byla jen pro ty, které stát už podporuje granty, nebo jinou formou. Jinými slovy pokud ten kdo po státu dosud nic nechtěl, nemá nárok.

KLUBU BUDE BRZO 30 LET. SNAD PŘEŽIJE.

Proto děkujeme všem, kteří náš klub doposud podporují. Rádi bychom pokračovali v té téměř 29 leté tradici. Za rok a půl už to bude 30 let a bylo by fajn i pár zážitků z historie klubu sepsat pokud se mi podaří sehnat někoho, kdo by měl na to chuť.

Co je na situaci v této době pro vás, kulturní organizace nejhorší?

Těch negativních a zároveň úsměvných aspektů docela dost. Asi nejsmutnější mi připadlo, že jsme na sebe museli velmi nahlas upozornit, než vláda pochopila, že vůbec existujeme.

Přitom kultura je sektor, ve kterém figuruje okolo 130 000 pracujících lidí. /produkční, umělci, zvukaři, osvětlovači, pódiový technici, security a další/

V Ostravě vznikla   MAKS - Moravskoslezská asociace kulturního sektoru, kde jsme se snažili na tiskovce všem médiím přiblížit vzniklé problémy. V Praze jsem se pak zúčastnil akce na Staroměstském náměstí, kde bylo zastoupení všech sektorů postižené kultury.

VŠE SE ŘEŠÍ ZE DNE NA DEN

Nejhorší je to, že se vše řeší ze dne na den. Světlo na konci tunelu stále nejde vidět. Jedním slovem zoufalství.

Na druhou stranu máme co jíst, máme střechu nad hlavou a jsme zdraví a to je asi nejdůležitější.

V lednu měl v Kofole hrát Ian Paice ze slavných Deep Purple? Jak se vyvíjí situace u těchto větších projektů?

Ian Paice bude přeložen až na podzim 2021. Nemůžeme se nyní spoléhat na to, že v lednu akce v klubech povolí.

Otazník je opět jen to jaká bude aktuální hygienická situace a zdali bude možné koncert uspořádat a za jakých podmínek.

Pokud by musel být koncert k sezení, kapacita je menší a museli bychom shánět partnery nebo jiný způsob, abychom koncert ufinancovali. Na podzim se uvidí. Nový termín bude již brzy oznámen. Je v jednání.

Je to taková sazka sportka jak s oblibou říkám s tím rozdílem, že je tam méně čísel. Buď to vyjde, nebo ne. Zbytek akcí se průběžně přesouvá nebo ruší  ,tak doufejme, že se budeme moci vrátit do starých kolejí.

Popiš prosím tě, čím se vlastně teď musíš živit, a proč jsi se rozhodl právě pro toto?

Návodů na sociálních sítích co máme momentálně my z kultury dělat je spousta. Lidi jsou docela zlí a útoční na celou řadu těchto profesí v kultuře. O tom, že máme mít vatu bokem, že jsme komedianti, jít kopat příkopy ap. Nikdo netvrdí, že se přechodně nedá dělat cokoliv.

KUTURA TAKÉ TVOŘÍ HDP A NE MÁLO

Ale málokdo třeba ví, že podíl na tvorbě HDP má kulturní sektor větší, než třeba potravinářský nebo chemický průmysl.

Já osobně mám to štěstí, že manželka pracuje ve školství. Takže alespoň jeden plat máme. Těm co jsou v oboru oba, vůbec nezávidím. Musí to být velmi těžké.

Rozhodl jsem se oslovit pana Václavce, ředitele krnovské nemocnice s tím, že jsem ochoten pomoci, pokud je potřeba a on toho využil. Vzhledem k tomu, že jsem měl nějakou praxi z doby své vojenské služby -  rok a půl na chirurgických sálech ve vojenské nemocnici, tak jsem se rozhodl takto.

Momentálně tedy vypomáhám v nemocnici jako řidič a čekám na to světlo na konci tunelu.

Na závěr chci poděkovat za jakýkoliv projev podpory a vyjádřit důvěru, že se vše v dobré zas obrátí.


TAG
Byl článek užitečný?  0  0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se