Dnes je 28. červenec 2021, svátek má Viktor
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Politika Konflikt. Albrechtický zastupitel odmítl roušku. Zasahovala i policie. Vytvořit článek
Konflikt. Albrechtický zastupitel odmítl roušku. Zasahovala i policie.
- 30. 10. 2020    305    0 Líbil se vám tento článek? 0

KRNOVSKO Zasedání zastupitelstva Města Albrechtic ve středu 21. října mělo nečekaný průběh. Zastupitel Zdeněk Veselý (KDU-ČSL) odmítl uposlechnout opakované výzvy starostky, aby si nasadil roušku. Do tělocvičny, která sloužila jako jednací sál, dorazila hlídka Policie ČR a začala konfliktní situaci řešit.

Starostka Jana Murová (ANO) záměrně svolala jednání do velké tělocvičny, kde není problém zajistit pro občany a zastupitele víc než dvoumetrové rozestupy. Jednání probíhalo standardním způsobem, než někdo upozornil starostku, ať napomene kolegu Veselého, který sedí u svého stolku bez roušky.

 „Zastupitelé měli obavy o starší občany v sále, kteří jsou koronavirem nejvíc ohrožení. Bohužel se ukázalo, že zastupitel neodložil roušku nepozorností nebo omylem. V diskusi začal argumentovat, že má podle zákona právo odložit roušku. Jako starostka ani z pozice osoby, která řídí zasedání, nemám kompetenci ho k nasazení roušky nutit, pokud mě neuposlechne dobrovolně,“ popsala svou svízelnou situaci Jana Murová. Když se diskuse o vládních nařízeních dostala do slepé uličky, rozhodla se starostka přivolat policii ČR.

 

Veselý: je to spor o právní výklad

Podle Zdeňka Veselého byl podstatou incidentu rozdílný právní výklad vládních nařízení. „Nejsem zastánce promořování, jak mě z toho obvinili někteří kolegové. Jsem přesvědčený, že jsem v dané situaci dodržel všechna nařízení vlády. Paní starostka sice měla jiný právní názor, ale já jsem byl připravený jí předložit dokumenty a ocitovat z nich příslušné pasáže, že pokud zastupitel vykovává mandát, jedná se o výkon práce na pracovišti,“ zdůvodnil svůj postup Zdeněk Veselý, který je přesvědčen, že podle platných nařízení na pracovišti platí povinnost nasadit roušku pouze v případě, že tam není možné zajistit rozestup minimálně dva metry.

 

Když policisté odešli…

Policisté zdokumentovali situaci a starostce sdělili, že ji jako oznamovatelku budou informovat o závěrech svého šetření. Pak odešli. „Za této situace jsem požádala zastupitele, aby ze sálu odešli ti, kteří se cítí ohrožení. Pak spočítám kolik nás v sále zůstalo, a uvidíme, zda jsme usnášeníschopní. Kdybych já byla řadový zastupitel, tak odejdu. Až pod hrozbou, že může dojít ke zrušení zasedání, si zastupitel roušku nasadil,“ popsala starostka Murová situaci po odchodu policistů.

„Když se to příliš vyhrotilo a někteří kolegové zastupitelé chtěli odejít, nasadil jsem si roušku. Udělal jsem to nad rámec povinností, které mi nařizuje vláda. Šlo mi o to, abych situaci uklidnil a mohlo se pokračovat,“ uzavřel Veselý.

V úvodu jednání starostka Murová požádala zastupitele, aby vzhledem k epidemiologické situaci omezili své diskusní příspěvky na nezbytné minimum, aby jejich setkání v tělocvičně bylo do nejkratší. Nakonec diskuse o tom, zda smí zastupitele vykonávat mandát bez roušky zabraly mnohem víc času než jednání o programových bodech.

Zastupitel a bývalý místostarosta Libor Švec (SNK Nezávislí pro město) zveřejnil fotografii zasahujících policistů. Městem Albrechticemi okamžitě začal kolovat obrázek pobodaného včelaře začátečníka, který odmítl důrazné doporučení expertů, aby si před otevřením úlu nasadil včelařskou kuklu. Zdroj Deník


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Město Krnov opakovaně zveřejnilo nabídku pronájmu bytu číslo 7 na Hlavním náměstí 21. Byt je dispozičně řešený jako 2+0, jeho veli...
V zahradě Kina Mír 70 Krnov se o letních prázdninách odehrává letní kino. Vstupenky jsou k zakoupení přímo v den promítání filmu n...
Holá místa tzv. holiny po kůrovcové těžbě prochází obnovou. Největší objem těžby dřeva po vypuknutí kůrovcové kalamity byl zazname...
Reklama   •   Koupit reklamu