Dnes je 28. červenec 2021, svátek má Viktor
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Historie Krnovské brány. Zaniklé krasavice starodávného opevnění. Vytvořit článek
Krnovské brány. Zaniklé krasavice starodávného opevnění.
- 15. 11. 2020    1306    0 Líbil se vám tento článek? 0

KRNOV Město Krnov bylo opevněno již ve 2. polovině 13. století, je tedy zřejmé, že jeho hradby jsou velmi staré. Opevnění mělo tři brány. Na západě Horní, na severovýchodě Hlubčickou a na jihovýchodě Opavskou bránu.

Všechny tyto nádherné stavby ve své době samozřejmě sloužily jako součást opevnění města. Za oběť ovšem nepadly žádné válce, ale průmyslové revoluci. Krnovští průmyslníci, zejména textilní, potřebovali široké cesty k transportu zboží.

V Horní báně byl kdysi telegraf

Horní brána, bývala zvána také Hlavní bránou, měla pevnostní charakter. Náležela krnovským knížatům. Starší stavba byla obnovena Jiřím Hohenzollernským v letech 1524-1543. Byl v ní roku 1862 umístěn první krnovský telegraf. Definitivně zbořena byla v r. 1873. Stála mezi dnešním Gymnáziem a zámečkem.

Opavská brána jako sklad obilí

Po požáru v roce 1546 byla přestavěna v renesančním slohu. Zdobil ji znak města ve zlaté, stříbrné a modré barvě. Od 18. stol. sloužila jako sklad obilí. Stála mezi dnešní Komerční bankou a poštou.

Hlubčická brána jako sklad střelného prachu

Hlubčická brána byla nejkrásnější ze všech krnovských bran. Zdobily ji bohaté renesanční architektonické prvky. Nad vchodem byl městský znak. Osvědčila se za třicetileté války v boji proti Švédům. Později se stala vojenským skladem střelného prachu a dole byly obuvnické krámky. Byla snesena v roce 1840.

Historie krnovských hradeb

V roce 1474 byl Krnov dobyt Uhry, a proto bylo v roce 1529 opevnění města výrazně zesíleno. Hrozilo totiž nebezpečí vpádu Turků. Tehdy, pokud však ne již dříve, vznikly před branami obranné stavby zvané barbakány. Ty jsou patrné ještě na mapě stabilního katastru z roku 1836.

Roku 1626 se však Krnov dobrovolně vzdal Dánům a v letech 1642 a 1648 byl vypleněn Švédy, kteří město opustili až roku v červenci 1650.

V roce 1669 Krnovu opět hrozil vpád Turků, a proto bylo město opevněno novým bastionovým prstencem. Opevnění tvořilo 7 bastionů (chráněných výčnělků z hradeb umožňující zasáhnout útočníky u paty hradby). Před Horní branou byl vybudován ravelin (pevnůstka v hradebním příkopu), zatímco před ostatními branami zůstaly barbakány. Bastionové opevnění bylo rušeno již koncem 18. století.

Do dnešních časů se z krnovského opevnění toho nedochovalo příliš. Hradby se v krátkých úsecích zachovaly ve zbytcích mezi zámkem a budovami Karnoly a mezi zahradou kláštera Minoritů a synagogou.

Nejvýraznější částí krnovských hradeb je tzv. Švédská zeď západně od farního kostela sv. Martina a severně od zámku. Jedná se o krátký úsek někdejší hradby nadstavěný renesanční nástavbou v podobě lunetového cimbuří. Jde o pozůstatek tzv. knížecí chodby ze zámku, vybudované v letech 1523 – 43, která zámek propojovala s kostelem sv. Martina.


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Město Krnov opakovaně zveřejnilo nabídku pronájmu bytu číslo 7 na Hlavním náměstí 21. Byt je dispozičně řešený jako 2+0, jeho veli...
V zahradě Kina Mír 70 Krnov se o letních prázdninách odehrává letní kino. Vstupenky jsou k zakoupení přímo v den promítání filmu n...
Holá místa tzv. holiny po kůrovcové těžbě prochází obnovou. Největší objem těžby dřeva po vypuknutí kůrovcové kalamity byl zazname...
Reklama   •   Koupit reklamu