Dnes je 28. červenec 2021, svátek má Viktor
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kultura a volný čas Krnovský spisovatel: „Bez podpory Krnovanů by to nešlo, pomohl i koronavirus“ Vytvořit článek
Krnovský spisovatel: „Bez podpory Krnovanů by to nešlo, pomohl i koronavirus“
- 19. 11. 2020    351    0 Líbil se vám tento článek? 0

KRNOV Možná jste také vy v minulých týdnech zaznamenali výzvu, v níž mladý krnovský autor žádal formou předprodeje o podporu pro vydání své knihy. Tím začínajícím spisovatelem je Filip Kurečka, dvacetiletý student učitelství a absolvent krnovského gymnázia.

Pokud jste přispěli, pak víte, že peníze se mu podařilo získat. A pokud ne, sci-fi román V prázdnotě si můžete stále objednat. Vyjde v dubnu v nakladatelství Pointa, které propojuje autory a čtenáře.

On jediný zůstal naživu

O čem kniha pojednává? Hrdina se probudí se ve spánkové komoře na obrovské vesmírné lodi. Nepamatuje si kdo je, kde je, ani jak se sem dostal. Plavidlo je plné zmrazených mrtvých lidí a on jediný je naživu. Při postupném vybavování si své identity se setkává s nejednou překážkou. Jeho jediným společníkem se mu stává umělá inteligence v lodních počítačích. Ochrání spolu s ní svou loď před nebezpečným polem asteroidů a nevítaným hostem? Na pomoc jim sice vyráží nová loď s posádkou, stihne se k nim ale dostat včas?

ROZHOVOR S FILIPEM KUREČKOU

Proč kniha vyjde až na jaře?

Práce redaktora, korektora, sazeče a grafika trvá maximálně tři měsíce a stejná doba je potřeba i na tisk. Oficiální distribuce knihy proto začne kolem 26. dubna příštího roku.

Jedná se o váš debut. Jaké byly vaše literární začátky?

O psaní jsem začal přemýšlet ve čtrnácti a během několika následujících let se mi podařilo vytvořit příběh přibližně o 150 stranách. Tím to však na nějaký čas skončilo, protože jsem ztratil inspiraci. Paradoxně to byl až koronavirus, díky kterému jsem měl dost času na psaní.

Co následovalo potom?

Prvním čtenářem byl můj mladší bratr. Na plnohodnotnou zpětnou vazbu však členové rodiny nestačí, proto jsem na portálu nakladatelství Pointa využil betačtenářů. Ti byli stěžejní při úpravě knihy a hlavně poskytli recenze, které jsou během předprodeje více než důležité.

Co vás přivedlo k žánru sci-fi?

Už od dětství jsem zvídavý a četl jsem encyklopedie všeho druhu i témat. Nejvíce mě oslovil vesmír, o který se zajímám dodnes a podívat se tam je mým největším snem. Nicméně je to sen bláznivý a v současné době technicky i finančně nedostupný. Tak snad v budoucnu...

Z jakých zdrojů jste při psaní vycházel?

Věnoval jsem se studiu naučných knih, videím i článkům na internetu. Mnoho takto získaných informací jsem však nakonec nepoužil, aby místo románu nevznikla encyklopedie.

Studujete učitelství se specializací na biologii a geografii, vyjde vám kniha. Čemu byste se rád věnoval v budoucnu?

Dříve bych odpověděl, že učitelství. Stále častěji si ale říkám, že kdyby se u nás dalo uživit psaním, určitě bych šel do toho. Takže až čas ukáže. Jen málo lidem se podaří dostat do žebříčku českých bestsellerů, natož světových.

Je někdo, kdo vás ve psaní ovlivnil či inspiroval?

Určitě pár kamarádů, kteří se knihu pokoušeli rovněž napsat. A také mladší bratr, který už napsal dvě. Během jarního uzavření škol jsme se vzájemně motivovali a své knihy dotáhli do konce. Také bych chtěl poděkovat mnoha Krnovanům, bez jejichž podpory by to nešlo.

Kteří jsou vaši oblíbení autoři?

V dětství to byl Jules Verne a Christopher Paolini. Hodně mě ovlivnily vesmírné bestsellery, jako například Marťan. V knihovně jsem byl skoro každý den. Se střední školou se mé zájmy změnily, ale zase se ke knihám vracím. A vzal jsem to velkolepě, rovnou napsáním vlastní.

Jaké jsou vaše nejbližší literární plány?

Teď pracuji na pokračování V prázdnotě. Chtěl bych z ní udělat trilogii a předprodej druhého dílu spustit ke konci příštího roku. Jsou to odvážná slova, věřím však, že to stihnu. Zdroj Město Krnov


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Město Krnov opakovaně zveřejnilo nabídku pronájmu bytu číslo 7 na Hlavním náměstí 21. Byt je dispozičně řešený jako 2+0, jeho veli...
V zahradě Kina Mír 70 Krnov se o letních prázdninách odehrává letní kino. Vstupenky jsou k zakoupení přímo v den promítání filmu n...
Holá místa tzv. holiny po kůrovcové těžbě prochází obnovou. Největší objem těžby dřeva po vypuknutí kůrovcové kalamity byl zazname...
Reklama   •   Koupit reklamu