Dnes je 18. září 2021, svátek má Kryštof
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Obnova městských lesů po kůrovcové kalamitě Vytvořit článek
Obnova městských lesů po kůrovcové kalamitě
Věra Dvořáková (redakce iKRNOV.cz) - 26. 07. 2021    115    0 Líbil se vám tento článek?

Holá místa tzv. holiny po kůrovcové těžbě prochází obnovou. Největší objem těžby dřeva po vypuknutí kůrovcové kalamity byl zaznamenán v roce 2015 do konce roku 2020, a to Lesní správou města Krnova, která s městským lesním majetkem hospodaří.

 

Lesní správa se již dříve snažila nezakládata monokultury dřevin, ale smíchat vhodné druhy stromů. To je velice složité a kůrovcovou kalamitu všechny lesy nepřežily. Hlavní starostí lesníků je nyní provést obnovu vzniklých holin a zajistit péči na nově vysazených plochách. „Tady narážíme na nedostatek pracovníků, kteří by tyto práce zodpovědně provedli. Hlavně u ožínání je potřebná trpělivost a svědomitost, aby i s buření nedošlo k vykosení sazenic, které se v trávě těžce hledají. Když si k tomu ještě přidáte letní vedro, dotěrné mouchy a občas napadení rozdrážděnými vosami, tak není pracovníkům co závidět,“ říká jednatel společnosti Ivan Vratný.

 

Velkým problémem je také postupné odumírání smrkových mlazin a zbytkových porostů působením parazitické houby václavky obecné. Ta se dostane do kmene stromu, odebírá mu živiny a vodu a způsobuje hnilobu kořenů i oddenků.

 

V letošním roce čeká lesní správu stěhování do areálu statku ve Starých Purkaticích, kde již v minulosti měli jeden hospodářský objekt. Nyní k němu přibude nová hala. Zrušení manipulační plochy na Ježníku pro nás ale znamená přehodnocení technologie venkovní výroby manipulace dřeva, která je hlavně v oblasti Ježníku, z důvodu pestré dřevinné skladby, hodně složitá,“ uvádí Ivan Vrátný.

 

Zdroj foto: www.krnov.cz


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
I letos se uskuteční již tradiční sousedská slavnost s názvem Zažít Krnov jinak. Letošní již 7. ročník se bude konat 18. září od 1...
Od včerejšího dne je celková uzavírka parkování i silnice před krnovskou poliklinikou, která potrvá přibližně tři týdny.   Vozid...
Reklama   •   Koupit reklamu