Dnes je 16. květen 2021, svátek má Přemysl
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Poslední rozloučení s Vladimírem Bluchou se uskuteční v pátek. Vytvořit článek
Poslední rozloučení s Vladimírem Bluchou se uskuteční v pátek.
redakce iKRNOV - 23. 11. 2020    493    0 Byl článek užitečný? 0

KRNOV Poslední rozloučení s významnou osobností našeho města panem Vladimírem Bluchou se bude konat v pátek 27. listopadu v 16.00 hodin ve smuteční obřadní síni na hřbitově v Krnově.

Tento neúnavný propagátor krnovské historie, pedagog, historik, geograf, spisovatel, vlastivědný pracovník a dlouholetý krnovský kronikář zemřel ve věku nedožitých devadesáti let v pátek 20. listopadu po dlouhé těžké nemoci.

Proč jsem začal psát?

Jeho zájem o historii jej přivedl k napsání mnoha článků i knih. „V roce 1945 jsem začal studovat na gymnáziu v Krnově a už tehdy mě začala historie našeho města zajímat. Během života jsem pak studoval různou literaturu, dělal si poznámky a třeba je nikdy nepoužil. Po letech tak máte obrovskou zásobu poznatků a informací a zjistíte, že by se vám to všechno mohlo hodit, můžete z toho vyjít při psaní,“ přiblížil v roce 2014 základ své tvůrčí činnosti u příležitosti vydání knihy Příběh bronzových rolniček v újezdu Kyrnow.

Literární dílo

K ceněným literárním počinům Vladimíra Bluchy patří vydání knihy Historie Města Krnov, což jsou první česky psané dějiny Krnova. Z dalších děl to je Velký požár, podávající historický obraz života v Krnově v 18. století, výpravná ilustrovaná publikace o minulosti i současnosti města Krnova Město mezi dvěma řekami, kniha s názvem Vysoké nebe, která pojednává o udržení českého jazyka na Krnovsku, nebo Rok mé řeky, v níž spisovatel vypráví o svých předcích. Nelze rovněž nevzpomenout publikace vydané v rámci projektů českopolské spolupráce – Králův syn, Klíč k domovu (2. vydání) nebo Příběh bronzových rolniček v újezdu Kyrnow. Je také spoluautorem knih Prožil jsem krásný život o příslušnících Stráže obrany státu na Krnovsku v roce 1938 a Město královského nástroje, která dokumentuje stavbu varhan v Krnově.

Ocenění za přínos kultuře města

V roce 2017 Vladimír Blucha převzal cenu za celoživotní přínos kultuře města Krnova, o rok později byl nominován na osobnost Moravskoslezského kraje. Zdroj Město Krnov


TAG
Byl článek užitečný?  0  0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se