Dnes je 27. červenec 2021, svátek má Věroslav
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Politika Radnici čeká obří reorganizace. Opozici se to nelíbí. Vytvořit článek
Radnici čeká obří reorganizace. Opozici se to nelíbí.
- 12. 11. 2020    439    0 Líbil se vám tento článek? 0

KRNOV Vedení krnovské radnice má přichystánu odvážnou reorganizaci celého úřadu, která by se měla odehrát k 1. lednu 2021. Hlavní změnou je přeskupení současných dvanácti odborů do pouhých sedmi. Některým opozičním poslancům se to však nelíbí.

„Je to další krok, kterým úřad chceme posunout vstříc 21. století,“ prohlásil starosta Tomáš Hradil, když reorganizaci představoval.

Z dvanácti sedm odborů

„Současných 12 odborů se slučuje do 7. Mimo jiné to umožní mnohem efektivnější řízení úřadu formou porad vrcholného managementu. Každý ze sedmi odborů má několik oddělení a právě na jejich vedoucích bude větší zodpovědnost.  

Není to náš hlavní motiv, ale s menším počtem vedoucích ušetříme i na mzdových nákladech. Nová struktura je také připravena na zeštíhlování úřadu citlivou formou zejména po odchodech pracovníků do důchodu,“ načrtl starosta.

Další výhody změny struktury

Kultura, sport a cestovní ruch budou pod jedním oddělením.

Samostatné projektové oddělení pro rychlejší rozvoj města.

Investice i správa majetku na jednom odboru.

Veškerá péče o veřejná prostranství (úklid, zeleň, dětská hřiště, odpady) na jednom oddělení.

Lepší spolupráce s městskými společnostmi.

Vymáhání všech pohledávek na jednom oddělení.

Blízké agendy prevence kriminality, sociálně-právní ochrany dětí a školství na jednom odboru.

Superstavební úřad přinese "povolovačky" nově pod jedním odborem.

Přepážkové agendy - občanky, řidičáky, pasy, matrika, evidence vozidel, podatelna, pokladna budou pod jedním odborem.

Samostatné oddělení informatiky, která bude mít stále větší význam s ohledem na digitalizaci veřejné správy.

Dělení na odbory je přežité

Letos také na úřadě zavedli projektové řízení a už v prvních měsících je zřejmé dramatické zrychlení přípravy většiny klíčových projektů.  

„Striktní dělení na odbory bude stále více přežité, sílit budou projektové, agilní týmy napříč úřadem a celková spolupráce. Ve vedení města sice máme jednotlivé odbory rozdělené, ale běžně se stává, že místostarosta nebo starosta řeší konkrétní projekt s vedoucím, kterého nemá "pod sebou". Věříme si, nikomu to nevadí a zrychlujeme tím tempo rozvoje města,“ zdůraznil Tomáš Hradil.

Hlas opozice: Nebude to fungovat.

Diametrálně odlišný pohled na věc má opozice zastoupená Michalem Brunclíkem z ČSSD. Ten celý tento proces nazývá „Patriotizací“, která nemá obdoby a nešetří kritikou.

Nelíbí se mu, že reorganizace byla schválena bez jakékoli konzultace či porady v městském zastupitelstvu. Podle Michala Brunclíka je zcela patrné, že doprava, školství nebo péče o životní prostředí nadále mezi prioritami v Krnově figurovat nebudou. Že budou jako přílepky přiřazeny jinde. Obává se, že to pro občany našeho města nebude z hlediska fungování a servisu dobrou zprávou.

„Navrhovali jsme vyčkat, jak se vykrystalizuje například situace kolem vzniku "superstavebního úřadu", neboť hrozí, že v relativně krátkém čase (cca 2 let) mohou přijít změny další. Je potřeba mimo jiné zaplatit přesuny úřadníků, úpravy kanceláří, cedulek, vizitek apod,“ argumentuje Brunclík, kterého i dále citujeme.

„Samostatnou kapitolou jsou vyhlášená výběrová řízení na vedoucí místa, u kterých se již dopředu kalkulováno s konkrétními jmény, což je veřejným tajemstvím.

Jedinou čitelnou logiku v tomto celém pak má pouze sloučení investic a majetku, které by mohlo být ku prospěchu a funguje dobře například i na krajském úřadě Moravskoslezského kraje.

Inicioval jsem proto alespoň to, aby se zastupitelé mohli k uvedenému tématu vyjádřit, protože veřejnost se v uvedené záležitosti nemusí plně orientovat a mnozí se domnívají, že jde o rozhodnutí vrcholného orgánu samosprávy, tedy zastupitelstva, což pravdou není.“


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Město Krnov opakovaně zveřejnilo nabídku pronájmu bytu číslo 7 na Hlavním náměstí 21. Byt je dispozičně řešený jako 2+0, jeho veli...
V zahradě Kina Mír 70 Krnov se o letních prázdninách odehrává letní kino. Vstupenky jsou k zakoupení přímo v den promítání filmu n...
Holá místa tzv. holiny po kůrovcové těžbě prochází obnovou. Největší objem těžby dřeva po vypuknutí kůrovcové kalamity byl zazname...
Reklama   •   Koupit reklamu