Dnes je 17. červen 2021, svátek má Adolf
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Skauti přivezou do Krnova BETLÉMSKÉ SVĚTLO. Vytvořit článek
Skauti přivezou do Krnova BETLÉMSKÉ SVĚTLO.
redakce iKRNOV - 17. 12. 2020    292    0 Byl článek užitečný? 0

KRNOV Jako každoročně, také letos dorazí do Krnova podivuhodná štafeta Lásky a Naděje, zvaná Betlémské světlo. O jeho distribuci po celé zemi se starají naši skauti.

Speciálně do Krnova Betlémské světlo dorazí ekologicky a romanticky vlakem, a to v sobotu 19. prosince. V 10:51 bude na Hlavním nádraží a v 11:09 na Cvilínském nádraží.

Od 16:00 do 20:00 jej pak budou skauti a skautky rozdávat na Hlavním náměstí v rámci městské akce Kouzelná pohádková zahrada.

Jedná se vlastně o plamínek zapalovaný každoročně před Vánoci v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Je rozvážený skauty do řady míst v mnoha evropských a také několika amerických zemích. Zpravidla bývá nejprve letecky dopraven do Vídně, odkud se dále šíří většinou po železnici.

Legenda o zrození tradice

Legenda praví, že jeden mladý rytíř se kdysi zapřísahal, že pokud se vrátí domů z křížové výpravy, tak do svého rodného města Florencie přinese plamínek ohně z betlémské baziliky. Nikdo mu nevěřil, protože z křížových výprav se vrátil jen málokdo. V Palestině kromě bitev hrozilo i nebezpečí nákazy cizími chorobami.

Po třech letech, těsně před Vánocemi v roce 1099 dorazili otrhaní mladíci do Florencie, kde v jejich čele stál jeden se zapálenou svící s plamenem. Všichni přísahali, že plamínek pochází z Betléma a zmíněný rytíř jej nesl h po poušti i po moři jen pro to, aby splnil svůj slib. Svíci umístil v kostele, odkud si pak plamínek chodili zapalovat i další obyvatelé. Ve středověku to byl první i poslední plamen z rodiště Ježíše Krista.


TAG
Byl článek užitečný?  0  0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se