Dnes je 17. červen 2021, svátek má Adolf
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod SMRT NA HARTĚ. Potápěč zahynul při těžkém zimním ponoru! Vytvořit článek
SMRT NA HARTĚ. Potápěč zahynul při těžkém zimním ponoru!
redakce iKRNOV - 16. 12. 2020    368    0 Byl článek užitečný? 0

HARTA Dvojice mužů, která se o víkendu potápěla na přehradě Slezská Harta, měla během ponoru technické problémy s přístrojovým vybavením. Ve vážném stavu se nyní nachází v Městské nemocnici Ostrava potápěč ve věku 49 let. Druhý z potápěčů (48) bohužel na selhání přístrojů doplatil životem.

Příčinou technických potíží je patrně zamrznutí dýchacích přístrojů. Oba muži se při technických problémech stačili vynořit nad hladinu. Jeden z nich (48) byl ale v tom okamžiku již v bezvědomí. Druhý (49) jej přes své vlastní komplikace ještě dotáhl na břeh.

„Nešťastná událost se stala v neděli 13. prosince okolo 13,00 hodiny odpoledne. Skupina zkušených potápěčů se potápěla v přehradě. U dvou z nich došlo během ponoru k technickým obtížím,“ uvedl mluvčí Moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Operační středisko záchranářů ihned po nahlášení tonutí vyslalo do Leskovce dva své pozemní týmy z Bruntálu. Z Ostravy k případu okamžitě vzlétl také vrtulník.

Po příjezdu záchranářů ležel jeden potápěč v bezvědomí na břehu. Svědci události mu již prováděli srdeční masáž. „Záchranáři pokračovali v obnově srdeční činnosti postiženého za pomocí přístrojů a také mu aplikovali přímo do kostní dřeně léky,“ řekl dále Humpl.

Po připojení na plicní ventilaci jej kvůli nelepšícímu se stavu transportovali, za kontinuální resuscitace, vrtulníkem do ostravské fakultní nemocnice. „Muž ve věku osmačtyřiceti let byl předán na urgentní příjem ve stavu selhání všech základních životních funkcí,“ řekl Humpl. Dle sdělení mluvčí nemocnice, Petry Petlachové, tento pacient bohužel v nemocnici za nedlouho po převozu zemřel.

O rok starší muž měl po vynoření také zdravotní potíže, ale byl při vědomí a se záchranáři komunikoval. Sanitka jej převezla do Městské nemocnice v Ostravě, kde mu byla aplikována léčba za pomocí hyperbarické komory. Noviny kraje


TAG
Byl článek užitečný?  0  0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se