Dnes je 18. září 2021, svátek má Kryštof
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Kultura a volný čas ÚŽASNÉ FOTOGRAFIE. Gustavu Aulehlovi vyjde Sudetská kronika. Vytvořit článek
ÚŽASNÉ FOTOGRAFIE. Gustavu Aulehlovi vyjde Sudetská kronika.
Redakce iKRNOV.cz - 04. 12. 2020    570    0 Líbil se vám tento článek?

KRNOV V knihkupectvích se ještě před Vánoci objeví reprezentativní publikace věnovaná tvorbě krnovského fotografa Gustava Aulehly, který v příštím roce oslaví devadesátku.

Dostala název Sudetská kronika a obsahuje téměř 200 fotografií, z nichž více než polovina vznikla v Krnově a blízkém okolí v letech 1956 až 1991. Mimořádný počin je dílem nakladatelství PositiF.

Vydání knihy částkou 76 tisíc korun podpořilo také město Krnov.

Nakladatel do knihy vybíral snímky z kompletního Aulehlova archivu, který obsahuje 65 tisíc záběrů. „V knize je nakonec okolo 190 fotografií a jmenuje se Sudetská kronika, protože nám připadalo pozoruhodné, že Gustav Aulehla fotografoval oblast Sudet, od Mostu přes Bruntál, Krnov, Opavu až po Ostravu.

Fotografie zejména z Krnova a okolí

Samozřejmě, že převažují fotografie z Krnova a okolí, ale zachytil právě tuto v mnohém událostmi 20. století poznamenanou oblast se všemi neblahými důsledky nebo fenomény, které právě zde byly viditelnější, než ve vnitrozemí. A připadalo nám, že právě toto bylo nejbytostnější téma Gustava Aulehly a nejlépe vystihuje přínos jeho tvorby,“ uvádí Tomáš Pospěch. Jak sám Gustav Aulehla několikrát zdůraznil, fotografovat pro něj znamená: „…především učit se, být vnímavým ke všemu, s čím se v životě setkávám, zejména k lidem a jejich osudům.“

Chystá se výstava v Krnově

Sudetská kronika bude k dostání v řadě knihkupectví nebo ve vybraných galeriích v Praze, Brně a Ostravě. Její vydání by měly doprovodit i výstavy. „Aulehlova tvorba je stále známa jen nedostatečně, proto o výstavy hodně stojíme. Na příští rok se připravuje výstava v Městském muzeu v Krnově, dále máme předběžně domluvenou výstavu v Praze, ale vše je v tuto chvíli nejisté. Současná situace teď výstavám ani jejich návštěvnosti příliš neprospívá,“ uzavírá Tomáš Pospěch.

Gustav Aulehla

Gustav Aulehla (1931) se vyučil zedníkem a po praxi na stavbě vystudoval stavební průmyslovku v Brně. Stavařské profesi nakonec zůstal věrný celý život. Současně se však intenzivně zajímal o fotografii, umění, kreslil a psal verše.

 První snímky pořídil jednoduchým fotoaparátem Lord v roce 1947. Fotografuje tedy více než 70 let a za tu dobu působivým způsobem zdokumentoval kontrast mezi komunistickými manifestacemi a společenskou realitou, zachytil události spojené s Pražským jarem a okupací pěti státy Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Ve středu jeho pozornosti stály ale vždy především lidé a jejich osudy. Přestože nebyl fotografem z povolání, snažil se dostat každodenní události do perfektní vizuální formy.

Inspirován Cartier-Bressonem převzal zásadu neovlivňovat pokud možno dění před kamerou a pokládat kompozici fotografie v momentě stisknutí spouště za ukončenou. Muzea a galerie začaly fotografie Gustava Aulehly objevovat teprve v posledních letech. Sudetská kronika je již druhou knihou věnovanou tvorbě Gustava Aulehly. Tu první uspořádal Vladimír Birgus a vyšla v roce 2009 v nakladatelství KANT. Zdroj Město Krnov


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
I letos se uskuteční již tradiční sousedská slavnost s názvem Zažít Krnov jinak. Letošní již 7. ročník se bude konat 18. září od 1...
Od včerejšího dne je celková uzavírka parkování i silnice před krnovskou poliklinikou, která potrvá přibližně tři týdny.   Vozid...
Reklama   •   Koupit reklamu