Dnes je 7. červenec 2022, svátek má Bohuslava
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně / Školství VÝZVA Z BRANTIC: Prosaďme návrat žáků do malotřídek! Vytvořit článek
VÝZVA Z BRANTIC: Prosaďme návrat žáků do malotřídek!
Redakce iKRNOV.cz - 09. 01. 2021    1234    0 Líbil se vám tento článek?

Malotřídní škola v Branticích nemá ani 40 žáků. Funguje společně s mateřskou školou pro 45 dětí. Proč má dnes škola a školka tak odlišná hygienická pravidla? Je nutné, aby malotřídky vzdělávaly děti ve stejném režimu jako velké „úplné“ školy?

Ředitel Základní školy a Mateřské školy v Branticích Adam Šimůnek vyzval české malotřídky, aby společně na toto téma zahájily dialog s ministerstvy.

Za stávajících opatření se v brantické malotřídce vzdělává 27 žáků prezenčně a 12 žáků distančně. Samozřejmostí jsou roušky, měření teploty, dezinfekce rukou, dezinfekční nášlapné plochy i zrušené hodiny zpěvu a tělocviku. Na rozdíl od úplných škol není problém zorganizovat v Branticích stravování tak, aby se žáci různých tříd nepotkávali. Totéž platí pro odpolední školní družiny.

 „To vše je v kontrastu s provozem mateřské školy, kam může chodit bez větších hygienických opatření všech 45 dětí. Ale do základní školy pouze 27 žáků,“ popsal Adam Šimůnek těžko pochopitelné rozdíly mezi malotřídkou a mateřskou školkou.

Výzva: malotřídky, spojme se!

Šimůnek vyzval ředitelky a ředitele malotřídních škol, aby se semkli a společně bojovali za to, aby mohli mít ve škole všechny žáky bez výjimky. „Je na čase se vymanit z pravidel pro úplné školy, protože tato pravidla jsou pro nás nelogická, stačí jen zmínit počty žáků ve třídě. My máme v průměru ve třídě 13 žáků a úplné školy mají 17 a více,“ uvedl Adam Šimůnek ve své výzvě malotřídkám.

„Pokud se spojíme, náš hlas by mohl být dostatečně silný pro oslovení ministra zdravotnictví,“ dodal Šimůnek. Po konzultaci s prezidentem Asociace ředitelů základních škol dospěl z závěru, že problém není přesvědčit o nutnosti změn ministerstvo školství, ale zdravotnictví.

„Vše brzdí ministerstvo zdravotnictví. V České republice tvoří malotřídní školy 38 % všech základních škol a myslím, že je nejvyšší čas, abychom se spojili a bylo nás slyšet, uzavřel Šimůnek a současně vyzval k vytvoření databáze malotřídních škol, která v Česku citelně chybí. Deník


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu